Rýmovník, jaký je ten správný?
Tři sta padesát druhů ale jen čtyři z nich užíváme při zdravotních problémech. Pojďme si tedy představit ty nejznámější a jejich zdravotní přínosy.
Bylina z tropické východní Afriky. Rostlina je celá pokrytá jemnými světlými chloupky a koncem léta vykvétá bílými až fialově zbarvenými květy, je specifická svým aroma. (3)
Rýmovník se k nám dostal z tropických oblastí Afriky, Austrálie, Indie a Číny. Můžeme se s ním setkat na okrajích lesů či v přímořských oblastech a není příliš náročný na specifické podmínky. Rostlina dosahuje výšky přibližně 30 až 60 cm.(3)
ZDRAVOTNÍ ÚČINKY
Každý druh má určité léčivé účinky, které jsme se naučili využívat. Rýmovník citronový, eukalyptový, purpurový a molici stříbrnou.
Rýmovník obecně je velkým zdrojem vitamínu C, který je známý pro své antioxidační schopnosti. Vitamíny skupiny A a karotenoidy, které podporují dobrý zrak.
Obsahuje také omega 6 mastné kyseliny, které pomáhají předcházet vzniku osteoporózy. Využití pro něj nacházrjí sportovci nebo ti, co nadměrně namáhají klouby a také pomáhá při léčbě artritidy právě pro velké množství mastných kyselin.
Velký vliv má rýmovník také na horečku a to díky obsahu cholinu, který stimuluje žlázy, produkuje pot a tím chladí tělo. Rýmovník se také využívá k odstranění přebytečné tekutiny z těla a tím odplavuje škodlivé toxiny a soli tím, že stimuluje močení. To napomáhá léčbě ledvin a lymfatického systému. Podporuje také trávení a má pozitivní vliv na gastritidu či syndrom dráždivého tračníku.(1)
Také redukuje produkci hlenu a odstraňuje hleny z dýchacích cest, čím se pročistí dutiny. Léčí bolest v krku, problémy s přetížením organismu, zlepšuje astma a bronchitidu. Ženám ulevuje od menstruačních bolestí a bolestí při porodu. V Indii a některých částech Indonesie se bylina využívá pro podporu tvorby mateřského mléka. Díky niacitinu a kyselině nikotinové má také sedativní účinky a pozitivní účinky na úzkost, stres a nervozitu.(1), (2)
VYUŽITÍ V DOMÁCNOSTI
Pro své aromatické schopnosti je hojně využíván při přípravě nejrůznějších pokrmů. U nás není zatím jeho použití v této oblasti příliš rozšířené.
Ve Vietnamu je oregano kubánské součástí receptu na mušlovou polévku. Rýmovník lze zpracovat mnoha způsoby a to do podoby čaje, masti či přírodního repelentu. Pro astamtiky a lidi s alergií se doporučuje pěstovat rýmovník přímo v ložnici pro jeho schopnost uvolňovat dýchací cesty.
Zároveň je skvělou dekorací při letním posezení na terase. Nejen že krásně vypadá a voní, jeho listy obsahují látky s odpudivým účinkem pro otravný hmyz.(1),(3)
[MUDr. Zbyněk Mlčoch ve svém článku uvádí, že stačí uštípnout list, zlomit ho a přičichnout nejlépe před spaním, ale i během dne. Při nástupu rýmy můžete list nosit s sebou v kapse a opakovaně přičichnout dle potřeby, jeho aroma přetrvává až několik hodin.] (1)
Já osobně využívám rýmovník jen jako rostlinu, pro jeho silné aroma. Stačí mi ráno lehce přivonět a pročistí mi celé dutiny. Pro všestranné účinky této byliny se vždy hodí ji mít doma. Určitě by neměla chybět v ložnici žádného astmatika, či u člověka s chronickou rýmou. V chladném počasí je čaj z rýmovníku moje jistota proti nachlazení.
Rýmovník u nás naleznete v podobě kvalitního tekutého extraktu.
Děkujeme Vám za přečtení,
Váš Kratom World
ZDROJE:
Rýmovník - účinky na zdraví, co léčí, použití, užívání, využití. (12.12.2023). Bylinky pro všechny. https://www.bylinkyprovsechny.cz/byliny-kere-stromy/byliny/1097-rymovnik-molice-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuziti (1)
Rýmovník - zázrak nejen na rýmu . (10.12.2023). I am diabetic. https://www.iamdiabetic.eu/rymovnik-zazrak-nejen-na-rymu (2)
Pražská, P. (2020, 15. září). iReceptář | Pořiďte si rýmovník: Nenáročná pokojovka chrání před rýmou a nachlazením . www.ireceptar.cz. https://www.ireceptar.cz/zdravi/rymovnik-sirup-30000916.html (3)